بازگشت به صفحه کامل

سومین همایش ملی نفت و گاز

 

 

 

سومین همایش ملی نفت و گاز و صنایع وابسته، روز چهارشنبه، 22 مهرماه 94، طی مراسمی در تالار سینایی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید باهنر کرمان کار خود را آغاز کرد.

در افتتاحیه این همایش، آقای دکتر جلالی فر، رئیس همایش، پس از خیر مقدم به مهمانان، اساتید و کلیه شرکت کنندگان، به اهمیت منابع زیرزمینی و  نیاز روز افزون جوامع به فرآوردهای نفت و گاز اشاره کرد و گفت: برای بهره برداری مناسب و بهینه از منابع نفت و گاز باید علوم مرتب با این حوزه استفاده کرد. لذا استفاده از ظرفیت دانشگاه ها در این مسیر بسیار حائز اهمیت است. وی افزود: باید با برقراری اتصال محکم بین دانشگاه و صنعت  و تبادل ازتباط بین این دو بخش تمامی ظرفیت ها را فعال کنیم.

رئیس سومین همایش ملی نفت و گاز با تأکید بر ضرورت به کارگیری تکنولوژی های روز دنیا، شرط اصلی تحقق این امر را تربیت محققین زبده و کارآمد در این حوزه دانست و افزود: به منظور دستیابی به اهداف بالادستی در صنعت نفت، ازتباط این صنعت با مراکز دانشگاهی و پژوهشی امری ضروری است و دانشگاه شهید باهنر کرمان با پذیرش دانشجویان در مقطع دکترا از سال 91 پژوهش های خود را در این حوزه آغاز کرده است.

سپس آقای دکتر حاجی امین شیرازی، رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید باهنر ضمن گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه در کرمان و دورود بر روان پاک مهندس افضلی پور و همسرشان (بنیانگذاریان دانشگاه شهید باهنر) و پس از خیر مقدم به اساتید و دانشجویان و مدیران صنعت نفت به معرفی بخش نفت و گاز دانشکده فنی و مهندسی پرداخت و گفت: در سال آینده مقطع کارشناسی در گرایش های نفت نیز راه اندازی خواهد شد.
سخنران بعدی مراسم، آقای دکتر آیت اللهی، استاد دانشگاه صنعتی شریف بود. وی برگزاری این همایش و تلاش دست اندرکاران آن را نوعی جهاد دانست و با تبریک به مسئولان و اساتید بخش نفت و گاز به خاطر مداومت در برگزاری همایش طی سه سال متوالی، مباحثی تخصصی را پیرامون ارتباط قیمت نفت با تولید و مصرف آن در سطح جهان مطرح کرد.
وی گفت: قیمت نفت در سال2007 در حدود 102دلار بوده و هم اکنون قیمت نفت کمتر از 50 دلار است. وی عوامل تأثیرگذار بر قیمت نفت را اینوگنه برشمرد:

1_افزایش قیمت نفت باعث کاهش مصرف و درخواست مصرف کنندگان آن شده.

2_کاهش وابستگی کشور های نیازمند نفت به نفت و تامین انرژی از راه های دیگر.

3_استفاده از جایگزین مناسب به جای نفت مانند گاز

4_استفاده از گاز برای نیروگاه ها.

5_استفاده کشور های پیشرفته از سوخت های تجدید شونده مانند آب، باد، خورشید و ژئوترمال به منظور تامین انرژی و عدم آسیب رسانی به محیط زیست.

6_جایگزینی نفت وارداتی با استفاده از نفت تولیدی در داخل کشورها

 استاد دانشگاه صنعتی شریفیکی از راه کارهای مقابله با این موضوع را استفاده هرچه بیشتر از انرژی خورشیدی معرفی کرد که روز به روز در حال گسترش در سطح جهان است. 
 آقای مهندس عسکری، مشاور معاون شرکت Global Petrolic نیز آخرین سخنران مراسم افتتاحیه بود که سخنان خود را با تحسین دانشگاه شهید باهنر و بخش مهندسی نفت و گاز به دلیل برگزاری موفق این همایش آغاز کرد و با طرح مباح تخصصی در مورد گسیختگی و فوران های چاه های نفتی ادامه داد.
سومین همایش ملی نفت و گاز و صنایع وابسته به مدت 2 روز  (22 و 23 مهرماه) در محل دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید باهنر به کار خود ادامه می دهد.