معرفی دانشکده


«در زمینه‏ علوم انسانی احتیاج داریم به نظریه‏سازی. بسیاری از حوادث دنیا حتّی در زمینه‏های اقتصادی و سیاسی و غیره، محکومِ نظرات صاحبنظران در علوم انسانی است؛ در جامعه‏شناسی، در روان‏شناسی، در فلسفه؛ آنها هستند که شاخص ها را مشخص می کنند. در این زمینه‏ها ما باید نظریه‏پردازی‏های خودمان را داشته باشیم و باید کار کنیم؛ باید تلاش کنیم؛ دانشجو باید تلاش کند. دانشجو و محیط دانشگاه باید نگاه کلان به هدف های انقلاب داشته باشد؛ دنبال آنها برود».

فرازی از بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاههای شیراز  ۱۳۸۷/۰۲/۱۴


دانشکده علوم انسانی، فعالیت آموزشی خود را از سال تحصیلی 55-1354 با پذیرش 16 دانشجو در رشته زبان انگلیسی شروع کرد و به مرور زمان به ویژه پس از انقلاب اسلامی ایران گسترش یافت. به طوری که در حال حاضر(پایان ترم دوم سال تحصیلی 93-92) تعداد 84 نفر عضو هیات علمی و مجموعاً 2256 دانشجو شبانه و روزانه در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی (1971 نفر)، کارشناسی ارشد (200 نفر) و دکتری (85 نفر) در 8 بخش آموزشی به تحصیل اشتغال دارند. 
دانشکده علوم انسانی پس از دانشکده علوم پایه، قدیمی ترین و موفق ترین دانشکده دانشگاه می­باشد. دانشکده مدیریت و اقتصاد تا آغاز سال تحصیلی1375 

 

- 1374 به صورت بخش های اقتصاد، حسابداری و مدیریت جزو خانواده دانشکده علوم انسانی بود که بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به صورت دانشکده­ای مستقل درآمد. همچنین بخش فرهنگ و معارف اسلامی تا ابتدای سال تحصیلی 78- 1377 در شمار بخش های دانشکده 

علوم انسانی بود که هم اکنون به صورت بخشی مستقل زیر نظر معاونت آموزشی دانشگاه فعالیت می­کند. بخش های حقوق، علوم سیاسی و معارف اسلامی نیز در سال 1391 از این دانشکده منفک شده و به صورت یک دانشکده جدید فعالیت خود را آغاز نمودند.

 

گروه های آموزشی
-بخش تاریخ
-بخش جغرافیا
-بخش روانشناسی
-بخش زبان های خارجه
-بخش زبان و ادبیات فارسی
-بخش علم اطلاعات و دانش شناسی
-بخش علوم اجتماعی
-بخش علوم تربیتی
-گروه تخصصی فلسفه
-گروه تخصصی زبان و ادبیات عربی